post

Choć trudno w to uwierzyć legendarne buty Nike – Air Maxy, w 2017 roku obchodzą trzydziestą rocznicę swojego debiutu na rynku obuwniczym! Z tej okazji oregoński koncern stworzył wiele jubileuszowych niespodzianek. Był wielki powrót Air Max Elephant oraz setki nowych kolorystyk klasycznych Air Max 1, a także wielkie odkrycie, czyli Air Max Zero. Jednak zaraz po nich pojawił się prawdziwy przełom – model Air Vapormax. Czym wyróżniają się te buty?

Rozwój poduszek powietrznych w podeszwach Air Maxów

Jak wiadomo Air Maxy to buty, których innowacyjność polega na zastosowaniu w podeszwach poduszek wypełnionych powietrzem. Taka konstrukcja zapewniała amortyzację na najwyższym poziomie, a była ona zainspirowana zewnętrzną instalacją budynku Muzeum Pompidou w Paryżu, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku miał okazję podziwiać Tinker Hatfield – projektant Air Max 1. Co ciekawe przez trzydzieści lat od debiutu rewolucyjnych butów z poduszką powietrzną w pięcie, system Air Max ewoluował. Mieliśmy okazję oglądać i nosić buty z poduszkami różnej wielkości. Raz znajdywały się one wyłącznie pod piętą, innym razem rozszerzały swój zasięg na całą powierzchnię podeszwy, jednak zawsze były oprawione w gumową ramę, która zapewniała nieścieralność i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Model Air Vapormax, który do sprzedaży trafił w marcu tego roku jest pierwszym butem opartym na systemie Air pod całą powierzchnią buta, jednak tu, inaczej niż u poprzedników tego modelu, poduszka w całości stanowi podeszwę, bez dodatkowych, gumowych elementów.

nike vaPORMAX

Innowacja w dziedzinie amortyzacji

Air Vapormax to absolutny przełom jeśli chodzi o amortyzację w butach sportowych, ponieważ poduszki ze stężonym powietrzem fantastycznie zabezpieczają nasze kroki, dając naszym stopom poczucie chodzenia po chmurze czy też balonie z powietrzem. Nie musimy się też martwić o ich ścieralność, ponieważ specjaliści Nike przez pięć lat udoskonalali ten model butów, by jego podeszwa była nie tylko amortyzująca, ale również wytrzymała.

Flyknit + genialne kolorystyki

Cholewka Nike Air Vapormax to oczywiście jedna z najczęściej wykorzystywanych aktualnie przez markę tkanin, czyli Flyknit. Materiał ten ma to do siebie, że fantastycznie dopasowuje się do kształtu naszej stopy, a zarazem gwarantuje najwyższej klasy wentylację, przez co stopa pozostaje sucha, nawet jeśli temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Na początku model ten został zaprezentowany w dwóch podstawowych kolorystykach – czerni i bieli z przeźroczystą podeszwą. Jednak z czasem okazało się, że Nike ma dla nas o wiele więcej! Jeszcze w kwietniu w polskich sklepach pojawią się Vapormax w różnych odcieniach szarości, natomiast amerykańska marka już zapowiada kolejne, unikalne wersje kolorystyczne tych sneakerów. Marzysz o tęczowych podeszwach i czarnej cholewce? Prawdopodobnie już niedługo będzie to możliwe!
Nike Air Vapormax to z pewnością jeden z najbardziej wyczekiwanych, nowych modeli butów 2017 roku. To znakomite zwieńczenie trzydziestu lat istnienia Air Maxów na rynku!

amd vapormax

Leave a comment