post

Firma Reebok, podobnie jak inni najwięksi producenci butów sportowych, od wielu lat zaskakuje nie tylko ciekawym wzornictwem i szerokim asortymentem, ale również technologiami stosowanymi w obuwiu. Olbrzymim przełomem na rynku obuwia sportowego była technologia Instapump, która ukazała się w 1994 roku w modelu Reebok Instapump Fury. Model ten był zaskakujący nie tylko pod względem technologicznym, ale również w kwestii designu, który pomimo 20 lat od premiery butów nadal wydaje się futurystyczny.

reebok instapump fury

Reebok Instapump Fury

Początek technologii Instapump

Za powstanie technologii Instapump odpowiedzialni byli specjaliści z oddziału Reebok Advanced Concept. W modelu Instapump Fury fachowcy Reeboka połączyli nową technologię z systemami Graphilite i Hexalite, znanymi już z wcześniejszych dzieł marki. Główną zaletą nowego projektu było wykorzystanie siły dwutlenku węgla, który wypełniał specjalne komory znajdujące się wokół stopy. Dzięki temu można było pokazać światu pierwsze tego rodzaju sneakery bez sznurówek.

reebok instapump fury

Reebok Instapump Fury

 

Poprzednik Instapump 

Zanim specjaliści z firmy Reebok odkryli technologię Instapump w ich butach stosowany był podobny system – Pump, używany od 1989 roku. System Pump po raz pierwszy pojawił się w koszykarskim modelu Reebok The Pump. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawiono, że buty można było bardzo precyzyjne dopasować do kształtu stopy i każdy użytkownik mógł dokonać tego w sposób w pełni indywidualny. W tyle buta umieszczono specjalną pompkę, dzięki czemu cholewkę można było napełnić powietrzem, gwarantując lepsze dopasowanie do stopy, co znacząco zwiększało komfort użytkowania takiego obuwia.

reebok zpump fusion

buty biegowe Reebok ZPump Fusion

Innymi modelami z systemem Pump były między innymi: Reebok The Pump Twilight Zone (pierwszy model, w którym piłka na języku pełniła rolę pompki), Reebok The Pump Omni Zone (ostatni model z amortyzacją ERS), Reebok The Pump Court Victory (pierwszy model z amortyzacją Hexalite), Reebok The Pump Aerobic Lite (fitnessowy model dla kobiet), Reebok The Pump SXT (model z systemem stabilizującym Midfoot Stability Bar), Reebok The Pump Running (model biegowy), Reebok The Pump Walking (model do chodzenia) czy Reebok The Pump DL (model do tenisa). Dopiero jednak stworzenie technologii Instapump pozwoliło stworzyć „pompowane buty”, które nie potrzebowały sznurówek.reebok pump twilight zone

Reebok Pump Twilight Zone

Leave a comment