Na przestrzeni lat firmie Nike udało się stworzyć wiele modeli, które nawet po kilku dekadach od premiery cieszą się ogromną popularnością. Jedną z takich propozycji są buty Air Max Classic, na początku lat 90. znane pod nazwą Air Max IV.
Model, którego początkowo nie doceniono
Nike Air Max Classic ujrzały światło dzienne w 1991 roku. Model od razu przykuł uwagę fanów projektów sygnowanych Swooshem z uwagi na fakt, że w chwili premiery oferował największe okienko z poduszką gazową, będącą elementem rozpoznawczym całej serii. Z tego powodu Air Max Classic zaczęły być określane jako Big Window. Choć model spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony miłośników Nike, zainteresowanie nie było na tyle duże, by dorównać sukcesom sprzedażowym innych przedstawicieli linii AM. Air Max Classic debiutowały, gdy olbrzymią popularnością cieszył się jeszcze model Air Max 90. Ponadto w 1991 roku Nike wydało model Air Max 180, który znacznie bardziej spodobał się fanom serii. Oregoński koncern zainwestował sporo środków finansowych na promocję AM180.
Model Air Max Classic stworzył Tinker Hatfield, jeden z najwybitniejszych w historii projektantów sportowego obuwia. Hatfield chciał, by jego nowy projekt charakteryzował się grubym kołnierzem, będącym w stanie zapewnić użytkownikowi niespotykane wcześniej wsparcie dla stopy. Wzornictwo miało kojarzyć się przede wszystkim z dynamicznością i nowoczesnym stylem. Wspomnieliśmy, że model Air Max Classic miał największe okienko z systemem Air, jednak warto zaznaczyć, że nie oznaczało to wcale zwiększonych rozmiarów samej poduszki gazowej. W projekcie wykorzystano ten sam system amortyzacji co w poprzedniku – Air Max 90.
Air Max Classic w różnych wariantach
Oryginalne wydanie Air Max Classic dostępne było w trzech kolorystykach: czarno-białej z fiołkowymi wstawkami, niebiesko-zielonej oraz biało-czarnej z fiołkowymi akcentami (wersja damska). Co ciekawe, projekt Tinkera Hatfielda stanowił część serii Nike International, zapoczątkowanej kilka lat przed premierą Big Window. Buty można było kupić w klasycznych kartonach, w których sprzedawany był również legendarny model Air Max 1.
W późniejszych latach oregońscy projektanci intensywnie pracowali nad przywróceniem zainteresowania wokół Air Max Classic, dlatego na sklepowych półkach pojawiło się sporo różnych wydań modelu. Najciekawszym wariantem była oczywiście reedycja kolorystyki „Persian”, mająca miejsce w 2000 roku. Ekskluzywne wydanie powstało z myślą o rynku brytyjskim. Designerzy próbowali różnych zabiegów i modyfikacji systemu Air, raz zmniejszając, a raz zwiększając znajdującą się w podeszwie poduszkę gazową. Zmian dokonywano również w obrębie cholewki. W 2003 roku na rynek trafiła wersja z nieco zmienionym kształtem sylwetki.
Model debiutujący w 1991 roku po dziś dzień dostępny jest w różnorodnych wariantach, zarówno jeśli chodzi o konstrukcję, jak i kolorystyki. Stworzona przez Tinkera Hatfielda sylwetka cieszy się popularnością przede wszystkim wśród miłośników sportowej klasyki.