Wygoda oraz wsparcie podczas treningu to absolutna podstawa, jednak niemniej istotną kwestią jest także bezpieczeństwo, zwłaszcza jeżeli mowa o bieganiu. Nieprawidłowo dobrane buty do biegania mogą nie tylko powodować uczucie dyskomfortu podczas ćwiczeń, ale też zapewnić stopom niewystarczającą stabilizację, co jest najprostszym przepisem na kontuzję.
Jaki rozmiar butów do biegania wybrać, aby uniknąć tego typu niepożądanych scenariuszy, które mogłyby wykluczyć Cię z treningów nawet na kilka miesięcy? Lekturę dzisiejszego wpisu polecamy wszystkim aktywnym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pokonywaniem krótszych i dłuższych dystansów na własnych nogach.
Jaki rozmiar butów do biegania kupić?
Idealnie dopasowane, odrobinę większe, a może kilka centymetrów za duże – jaki rozmiar powinny mieć dobre buty do biegania? W przypadku obuwia dedykowanego do tego sportu zasada jest dość prosta: obuwie powinno być większe od rozmiaru stopy. Dlaczego? Ponieważ podczas intensywnego wysiłku stopy puchną, a co za tym idzie potrzebują więcej miejsca niż zazwyczaj.
Jeśli więc chcesz uniknąć bolesnego uszkodzenia paznokci, otarć oraz podrażnień skóry, to wybierając rozmiar biegówek sięgnij po buty z wkładką dłuższą o przynajmniej 0,5 cm niż zazwyczaj. Masz zamiar biegać na większe dystanse, a zaplanowane trasy będą urozmaicać Ci zbiegi oraz podbiegi? W takim razie najlepszym wyborem będą damskie lub męskie buty do biegania w rozmiarze większym o co najmniej 1 cm.
Pamiętaj, aby przed zakupem konkretnego modelu dokładnie sprawdzić tabelę rozmiarów obuwia danej marki, ponieważ pomiędzy poszczególnymi producentami występują różnice w rozmiarówce.
Buty do biegania – o czym jeszcze pamiętać przy ich wyborze?
Rozmiar to jeszcze nie wszystko – aby upatrzony model faktycznie mógł zostać uznany za najlepsze buty do biegania ze wszystkich dostępnych na rynku propozycji warto także zwrócić uwagę na inne, niemniej istotne kwestie.
Dobre biegówki powinny być także wyposażone w pożądany poziom amortyzacji dopasowany chociażby do wagi oraz rodzaju nawierzchni na jakiej będą odbywały się treningi, a ich cholewki powinny zapewniać optymalny przepływ powietrza podczas wysiłku.
Poszukując modelu idealnego warto także przyjrzeć się temu dla jakiego typu stóp są one dedykowane (neutralnych, supinujących czy pronujących), a także rodzajom zastosowanych podeszew oraz ich szczegółowej budowie. Buty do biegania po asfalcie powinny bowiem spełniać zupełnie inne kryteria niżeli buty do biegania w terenie czy model trailowy lub ten dedykowany do biegania zimą na śliskich i mokrych nawierzchniach.
Przykładając wagę do wyżej wspomnianych cech możesz mieć pewność, że zakupione buty do biegania będą odpowiadać Twoim indywidualnym wymaganiom, a każdy kolejny trening będzie dostarczać Ci maksimum satysfakcji.